Wiele kobiet po porodzie przeżywa bardzo trudne chwile związane z adaptacją do nowej sytuacji, jaką jest pojawienie się małego dziecka w domu.

Organizm kobiety po trudach porodu potrzebuje odpoczynku i regeneracji, a niestety coraz częściej, jeszcze w okresie połogu,  kobieta zostaje sama z maleństwem i musi podołać wielu obowiązkom sama. Zmęczenie, nieprzespane noce i czujność niemal przez całą dobę potrafią skutecznie zamienić radość i szczęście z narodzin dziecka w przygnębienie i zniechęcenie. Bardzo ważne jest wtedy wsparcie ze strony rodziny lub przyjaciół. Już sama rozmowa potrafi rozładować zgromadzone napięcia i wnieść nowe siły i zapał do działania na następne dni.

Naszym pomysłem w Instytucie Świadomego Rodzicielstwa na stworzenie takiego miejsca w Krakowie, gdzie kobiety po porodzie mogłyby się spotykać i wspierać nawzajem w trudach rodzicielstwa, są zajęcia Baby jogi. Zajęcia te obejmują praktyczne ćwiczenia ruchowe oparte na hatha jodze, które mają na celu wzmocnienie ciała kobiety po porodzie, przywrócenie jej pełnej sprawności i ładnego wyglądu, jak również wzmocnienie psychiki i nabrania umiejętności zdystansowania się do problemów, dzięki czemu łatwiej można sobie z nimi poradzić.

Na zajęciach oprócz mam ćwiczą również niemowlęta, które obserwując siebie nawzajem i doświadczając bezpośredniego przyjemnego kontaktu z mamą stymulują swój rozwój psychofizyczny i udoskonalają koordynację ruchową. Asany baby jogi wspomagają również trawienie, dzięki czemu dzieci rzadziej cierpią z powodu kolki czy zaparcia.

Na zajęciach wprowadzamy także techniki masażu i pielęgnacji niemowlęcia, które pomagają mamie z większą pewnością i zaufaniem do siebie rozwijać dziecko poprzez dotyk. Dzięki niektórym technikom codzienne rutynowe czynności związane z opieką nad naszym maleństwem, mogą stać się ciekawym doświadczeniem, a więź i wzajemne zrozumienie staną się coraz głębsze.

Dla kobiet, które przed urodzeniem dziecka przyzwyczajone były do aktywnego spędzania czasu, częstego wychodzenia poza dom i spotkań z innymi ludźmi, zajęcia baby jogi mogą stać się dobrą okazją na realizację swoich pomysłów, zaspokojenie potrzeby kontaktu i rozmów z innymi kobietami, jak również pomogą zaakceptować zmiany, jakie zaszły w naszym życiu.

Zajęcia Baby jogi odbywają się regularnie w każdy wtorek w godz. 15.00 – 16.00. Zajęcia dla dzieci w wieku 1 – 18 miesięcy.

Serdecznie zapraszam,

Agnieszka Grin-Walaszek
dyplomowany instruktor rekreacji ruchowej i hatha jogi
mama Pawła, Dominiki, Julitki, Zosi, Majki i Michałka ;)