Warsztaty chustonoszenia i pieluchowania

ZAPRASZAMY NA WARSZTATY

- CHUSTONOSZENIE I NATURALNE PIELUCHOWANIE -

 

Termin: 7 czerwca godz. 11.00 – 14.00. (I część 11.00 – 12.30 chusty, II część 12.30 – 14.00 pieluchy)  
Miejsce:
Sala Instytutu Świadomego Rodzicielstwa, ul. Biskupia 18 w Krakowie. Zapisy tel. 126339667.

Dla kogo: Zapraszamy rodziców oczekujących na narodziny dziecka oraz rodziców mniejszych i większych dzieci, również tych, które planujecie odzwyczaić od pieluszek.

Koszt: 40 zł. od osoby (para 60 zł.). Zapisy na recepcji naszego Centrum tel. 12 633 96 67.

Prowadząca: Ewa Ratajczyk, eko-mama dwójki dzieci, wieloletnia koordynatorka działań Instytutu Świadomego Rodzicielstwa. Autorka artykułu: „Eko-rodzicielstwo – moda czy sposób na życie”.

Ewa RatajczykKilka słów o chustach i noszeniu dzieci

Dlaczego warto nosić dziecko:

  1. Noszenie zaspokaja podstawową potrzebę dziecka – potrzebę bliskości. Rodzice dzieci noszonych szybko rozpoznają sygnały wysyłane przez niemowlę, dzięki czemu szybciej mogą zaspakajać jego potrzeby. Dotyk, bicie serca rodzica, zapach, głos zapewniają dziecku poczucie bezpieczeństwa.
  2. Noszenie pozytywnie wpływa na rozwój samodzielności dziecka. Mówimy, że częste noszenie od pierwszych dni życia to jak ładowanie baterii na przyszłość, budowanie poczucia własnej wartości, zaufania oraz bezpieczeństwa.
  3. Noszenie sprawia, że dzieci mniej płaczą. Bo tak naprawdę mają ku temu mniej powodów niż dzieci nie noszone.
  4. Noszenie pomaga przetrwać trudne chwile takie jak ząbkowanie, kolki, pierwsze infekcje. Bliskość rodzica działa kojąco, dobrze dobrana pozycja pomaga uwolnić gazy będące przyczyna kolek niemowlęcych, ułatwia oddychanie w trakcie kataru.
  5. Noszenie to wsparcie dla aktywnego rodzicielstwa. Noszenie pozwala pokonywać trasy, gdzie wózek nie miałby szans. Zaprasza dziecko do świata dorosłych, stawiając je na równi z pozostałymi domownikami. Pozwala obserwować świat z perspektywy mamy i taty.

Dlaczego warto nosić dziecko w chuście:

  1. Chusta pozwala na zachowanie fizjologicznej pozycji dziecka już od pierwszych dni życia. Dopasowuje się do kręgosłupa maluszka dobrze go podtrzymując (warunek – dobrze dobra/dobrze zawiązana chusta).
  2. Chusta jest wygodna dla noszącego. Jest lekka, nie ma usztywnień czy wzmocnień. Chusta wiązana lub nosidło ergonomiczne pozwalają na równomierne rozłożenie ciężaru na plecy i ramiona noszącego. Wysokie ułożenie dziecka w chuście sprawia iż jego ciężar jest znacznie mniej odczuwalny. Chusta to dodatkowa para rąk :)
  3. Chusta wspiera naturalne karmienie. Pozwala na zachowanie intymności oraz wspiera samą laktację przez ciągły kontakt z małym dzieckiem.
  4. Chusta wspiera kangurowanie przedwcześnie urodzonych dzieci.

W czym nosić dziecko:

Chusty wiązane elastyczne lub tkane. Chusty kółkowe na jedno ramię. Chusty kieszonki, tzw pouche, na jedno ramie, wymagają odpowiedniego dobrania rozmiaru, najczęściej inny dla mamy inny dla taty. Nosidła tradycyjne i ergonomiczne (dla dzieci samodzielnie siedzących).

NATURALNE PIELUCHOWANIE

Kilka informacji na temat pieluszek wielorazowych:

  • Co roku na świat przychodzi 133 milionów dzieci, 247 bobasów na minutę, czyli 4 co sekundę
  • Przeciętne dziecko zostanie przewinięte około 6000 razy, zanim nauczy się korzystać z nocnika
  • Jeżeli będziemy używać dla dziecka pieluszek jednorazowych, wyprodukujemy tym samym tonę śmieci rocznie
  • Rocznie na wysypiska śmieci na całym świecie trafia ok. 18 miliardów pieluszek jednorazowych
  • Pieluchy stanowią trzecie co do wielkości źródło odpadów na wysypiskach, zaraz po gazetach i opakowaniach po jedzeniu/piciu
  • W odpowiednich warunkach, pieluchy te ulegną rozkładowi w ciągu ok 500 lat. Jeśli zostaną zawinięte w plastik, może to potrwać wieczność…
  • Od momentu, kiedy zaczęłaś/zacząłeś czytać powyższe, na świat przyszło 160 dzieci. Ile to pieluszek jednorazowych?

EKOLOGIA

Poniższe zdjęcie pokazuje kontrast pomiędzy ilością pieluszek jednorazowych, a ilością pieluszek wielorazowych.

Jedno dziecko w pieluszkach jednorazowych będzie produkować górę śmieci (ok. 6500 jednorazowych) w ciągu 2,5 roku – lub więcej. Natomiast na pieluszki wielorazowe wystarczy mały kącik i nie trzeba ich wyrzucać.
W skrócie – używając pieluszek wielorazowych mamy wpływ na środowisko. Jest to wkład opłacalny dla naszej planety i dla przyszłości naszych dzieci.

Źródło: www.kingstonmertonrealnappies.org.uk

PIELUSZKI WIELORAZOWE

Od dawna na świecie, a od niedawna także w Polsce dostępne są nowoczesne pieluszki wielorazowe. Przed zamoczeniem ubranek chroni w nich PUL, materiał z mikroskopijnymi porami, które nie przepuszczają cząsteczek wody, ale pozwalają na przepuszczanie pary wodnej, co chroni skórę dziecka przed zaparzeniem w ceratce.

Nie trzeba używać do pupy żadnych kremów!

Nie wymagają gotowania, prasowania ani skomplikowanego składania. Dziecko w pieluszkach wielorazowych nie ma kontaktu z chemikaliami.

ZALETY PIELUSZEK WIELORAZOWYCH

  • Są wykonane z naturalnych materiałów, przepuszczają powietrze.
  • Utrzymują bezpieczną temperaturę ciała.
  • Nie mogą uczulać, bo nie zawierają chemii.
  • Są bezpieczne.
  • Są zdecydowanie tańsze w eksploatacji niż pieluchy jednorazowe.
  • Nie zanieczyszczają środowiska.
  • Są łatwe w użytkowaniu.
  • Mogą służyć nawet kilkorgu dzieciom.
  • Skompletowanie zestawu dla jednego dziecka jest kilka razy tańsze niż regularne kupowanie pieluch jednorazowych
  • Po zakończeniu okresu pieluszkowego można je zachować dla następnego dziecka lub sprzedać i odzyskać sporą część pieniędzy.