Cykle menstruacyjne powinny pojawiać się w regularnych odstępach z małymi odstępstwami w zależności od osoby. Różnice w długości cyklu są powodem zaburzeń i wywołują schorzenia fizyczne i umysłowe, które mają wpływ na ciążę i macierzyństwo. Czasem z powodów ogólnych lub szczególnych krwawienie menstruacyjne może nie wystąpić, być nadmierne, nieregularne, może wywoływać uczucie dyskomfortu i silne bóle. Wtedy mówimy o zaburzeniach w cyklu menstruacyjnym.

Zaburzenia menstruacyjne

Opracowanie: Agnieszka Grin-Walaszek

na podstawie książki Gity Iyengar „Yoga – A Gem for Women”



I. Zaburzenia menstruacyjne
Menstruacja jest naturalnym cyklicznym zjawiskiem zachodzącym w macicy. Jest to proces regularny z małymi odstępstwami w zależności od osoby. Małe nieregularności uważa się za stan normalny. Należy również pamiętać, że takie objawy jak łatwe męczenie się, senność, zmienność nastrojów, tkliwość i powiększenie piersi także uważane są za normalne, wynikają ze zwiększonej aktywności hormonów. Cykle menstruacyjne powinny pojawiać się w regularnych odstępach. Różnice w długości cyklu są powodem zaburzeń i wywołują schorzenia fizyczne i umysłowe, które mają wpływ na ciążę i macierzyństwo. Czasem z powodów ogólnych lub szczególnych krwawienie menstruacyjne może nie wystąpić, być nadmierne, nieregularne, może wywoływać uczucie dyskomfortu i silne bóle. Wtedy mówimy o zaburzeniach w cyklu menstruacyjnym.

 

  1. Amenorrhoea to brak menstruacji lub przedłużony stan pokwitania. Występuje rzadko i jest rezultatem niedorozwoju przysadki mózgowej, co powstrzymuje rozwój seksualny. Czasami pokwitanie jest opóźnione z powodów fizycznych lub psychologicznych. Niezdrowe warunki, wyczerpująca praca fizyczna, niedożywienie, ciężka anemia, gruźlica, malaria, słaba konstytucja, niedorozwój organów płciowych (jajniki, macica), mogą powodować brak menstruacji lub jej opóźnienie. Czasem powodem są czynniki psychologiczne, np. nagłe przestraszenie, rozpacz, słaby umysł, oddalenie od bliskich. We wszystkich tych przypadkach można praktykować jogę bez żadnych obaw.
  2. Dysmenorrhoea oznacza trudną lub bolesną menstruację wywołaną anemią, wyczerpaniem lub przeziębieniem. Może być również spowodowana zmianami lub defektami organicznymi, np. zapaleniem jajników, jajowodów lub macicy, spazmami macicznymi na tle nerwowym lub niedorozwojem macicy. Czynniki psychologiczne takie jak strach, brak harmonii, napięcie nerwowe czy nerwica mogą być również przyczyną.
  3. Menorrhagia oznacza nadmierne krwawienie menstruacyjne. W takim przypadku cykle mogą być nieregularne i za każdym razem ma miejsce nadmierny upływ krwi.
  4. Metrorrhagia jest podobna do menorrhagii lecz w tym przypadku krwawienie występuje w różnych punktach cyklu przed lub po menstruacji. Dlatego cykle są zmienne i nieregularne. Powszechną przyczyną tych zaburzeń są włókniaki, guzy, cysty, przemieszczenia macicy, zapalenia lub poronienia.
  5. Hypomenorrhoea oznacza zbyt skąpą wydzielinę menstruacyjną. Przyczyną jest niedorozwój macicy, nieuformowane w pełni jajniki lub gruczoły wydzielania wewnętrznego.
  6. Oligomenorrhoea to cykle przedłużone.
  7. Polymenorrhoea to cykle skrócone.
  8. Leucorrhoea to nadmierne wydzielanie białej wydzieliny, co wywołuje osłabienie fizyczne i jest torturą psychiczną. Przyczyną mogą być czynniki konstytucyjne, seksualne, hormonalne i psychiczne. Czasem przyczyną może być narośl w organach rozrodczych lub ciało obce w pochwie. Częstą przyczyną są zaniedbania higieniczne.
  9. Zespół napięcia przedmiesiączkowego. Wiele kobiet odczuwa je na tydzień do 10 dni przed rozpoczęciem krwawienia. Powszechną przyczyną jest nadwyrężenie systemu nerwowego. Objawami są bóle głowy, napięte nerwy, powiększenie piersi, drżenia, irytacja, rozdrażnienie, uczucie ciężkości w okolicy miednicy i zapalenia.

Wszystkie te objawy zaburzeń menstruacyjnych mają szereg przyczyn takich jak nieprawidłowy rozwój organów rozrodczych, nierównowaga hormonalna, słabe mięśnie organów rozrodczych lub słaba konstytucja. Poza defektami fizjologicznymi i organicznymi występują również czynniki psychologiczne.


II. Grupy asan pomocne przy wybranych zaburzeniach cyklu Praktyka jogi jest wielce pomocna w tych okolicznościach. Asany i pranajama naprawiają błędy lub złe funkcjonowanie organów. Równowaga hormonalna zależy od gruczołów wydzielania wewnętrznego i dzięki praktyce stymulowane są one do prawidłowej pracy. Mięśnie takich organów jak macica są wzmacniane. Asany pomagają w rozluźnieniu i uczą odpoczynku w sposób prawidłowy. Zapewniają właściwe wydzielanie menstruacyjne. Ponadto praktyka asan i pranajamy zmniejsza napięcia psychiczne i dzięki temu następuje zmiana nastawienia z negatywnego na pozytywne.

    1. Jeżeli w czasie menstruacji występuje ból w brzuchu, bardzo obfite krwawienie, skurcze lub dysmenorrhoea , należy praktykować baddha konasanę, supta baddha konasanę, upavistha konasanę, cykl virasany oraz supta virasanę.
    2. Jeżeli krwawienie jest obfite lub występuje menorrhagia, należy praktykować asany wymienione w poprzednim punkcie plus następujące: uttanasana, pascimottanasana, kurmasana, urdhva prasarita padasana ze stopami i nogami opartymi o ścianę, adho mukha svanasana, padangusthasana z wklęsłymi plecami i prasarita padottanasana tylko z wklęsłymi plecami.
    3. Asany z grupy V (brzuszne) muszą być całkowicie wykluczone przez osoby mające przemieszczoną macicę, poważne zaburzenia menstruacyjne lub leucorrhoeę.
    4. Leucorrhoea: pomocna jest regularna praktyka następujących asan:
        • Grupa II: baddha konasana, supta badha konasana, upavistha konasana
        • Grupa III: virasana, cykl virasany, supta virasana, matsyasana
        • Grupa IV: salamba sirsasana, upavistha konasana w sirsasanie, baddha konasana w sirsasanie, salamba sarvangasana, halasana, supta konasana, setubandha sarvangasana
        • Grupa XI: maha mudra
        • Grupa XII: surya bhedana pranajama

       

 

 

 

  1. Amenorrhoea: pomocne są wszystkie asany wymienione w tej książce, ale szczególnie te z grupy IV (pozycje odwrócone), VI (skręty), VII (wygięcia do tyłu) i VIII (ćwiczenia z linami).
  2. Dysmenorrhoea: należy regularnie praktykować asany z grupy I (pozycje stojące), II (skłony do przodu), III (siedzące i leżące), IV (odwrócone) i VI (skręty).
  3. Menorrhagia, metrorrhagia: w czasie menstruacji zaleca się całkowity odpoczynek i niewykonywanie asan, ale w przypadku przedłużonego lub nadmiernego krwawienia wywołującego uczucie dyskomfortu, należy praktykować asany wymienione w punkcie 1 i 2. W celu pozbycia się tych dolegliwości, ważne jest dokładne praktykowanie asan z grupy II (skłony do przodu), III (siedzące i leżące) i IV (odwrócone) poza okresem menstruacyjnym.
  4. Hypomenorrhoea: należy wykonywać asany z grupy I (pozycje stojące), II (skłony do przodu) i IV (odwrócone) oraz urdhva dhanurasanę oraz dvipada viparita dandasanę z grupy VII (wygięcia do tyłu).
  5. Oligomenorrhoea: Korzystne są asany z grupy IV (odwrócone) i VII (wygięcia do tyłu).
  6. Polymenorrhoea: Pomocne są asany z grupy II (skłony do przodu) i III (siedzące i leżące).

 


Informacje zamieszczone w tych artykułach mają wyłącznie charakter edukacyjny.
Autor opracowania nie ponosi odpowiedzialności za sposób ich wykorzystania przez osoby niepowołane lub bez konsultacji z doświadczonym nauczycielem jogi.