Kobieta aktywna w czasie ciąży, porodu i po porodzie?! Aktywny tata z niemowlęciem?! – dołącz do nas!

Instytut Świadomego Rodzicielstwa założyli aktywni rodzice. Szczególnie dużo udzielają się tu mamy, które nie lubią siedzieć bezczynnie w domu, samotnie opiekować się i wychowywać dziecko(i), jak również użalać się nad kolejnymi dolegliwościami ciała i ducha pojawiającymi się często po porodzie.

Spotykamy się w gronie twórczych, wspierających osób i rozwijamy swoje umiejętności radzenia sobie z trudnymi dylematami rodzicielskimi. Również wzajemne kontakty dzieci są dla nich bardzo inspirujące i motywujące do rozwoju.


Poczęcie

Wszystko zaczyna się już w przygotowaniach do poczęcia dziecka. Regularne zajęcia hatha jogi, zwłaszcza jogi hormonalnej pomagają przywrócić naturalny rytm ciała kobiety – miesiączkę, owulację; uczą uważnego i świadomego wsłuchiwania się w sygnały wysyłane przez organizm i odpowiedniego na nie zareagowania, np. więcej odpoczynku, zmiana stylu życia, przewartościowanie priorytetów; wspomagają układ hormonalny i pomagają odnaleźć emocjonalne blokady przed poczęciem dziecka.

 

Ciąża i poród

To okres zarówno piękny jak i trudny. W Instytucie staramy się wykorzystać ten czas głównie na spotkanie się ze swoimi emocjami jak i dolegliwościami ciążowymi oraz odpowiednie przygotowanie do porodu: wzmocnienie i uelastycznienie ciała na regularnych zajęciach jogi dla kobiet w ciąży (dla super aktywnych mam nawet 3x w tygodniu); trzymiesięcznych kursach dla rodziców spodziewających się dziecka, tzw. Nowoczesna Szkoła Rodzenia. Są to warsztaty teoretyczne i praktyczne z wybitnymi specjalistami z zakresu położnictwa, psychologii, fizjoterapii i dietetyki. Program jest poszerzony o aspekt emocjonalny i duchowy rodzicielstwa z silnym akcentem na rolę taty w tych wydarzeniach.

 

Połóg

Już od 4 tygodnia po porodzie spotykamy się na zajęciach baby jogi, na których ćwiczymy wraz z niemowlętami w dwóch grupach wiekowych 1 – 5 m.ż. oraz 6 – 12 m.ż. Zajęcia obejmują praktyczne ćwiczenia ruchowe przywracające prawidłowe ułożenie miednicy, wzmacniające mięśnie kręgosłupa, poprawiające krążenie i swobodny oddech, jak również poznajemy techniki masażu i pielęgnacji niemowlęcia. Dla wielu z nas jest to cenny czas na wymianę doświadczeń i wzajemne wsparcie w trudach rodzicielstwa.


Dzieci młodsze i starsze

Jeśli chodzi o dzieci, to dla nich właśnie stworzyliśmy różnorodne zajęcia odbywające się niemal codziennie. Na niektóre z nich można przyjść z dzieckiem, na innych dziecko zostaje pod okiem opiekunki w sąsiadującej sali, a sami doskonalimy się w sztuce mądrego wychowania opartej w dużej mierze na RODZICIELSTWIE BLISKOŚCI.

Szkoła dla Rodziców z Renatą Skuzą, która pomaga znaleźć skuteczne metody, by w czasach ciągłej bieganiny, pośpiechu, nadmiernych wymagań i stresu wychować własne dziecko, aby było szczęśliwe, realizowało swoje cele życiowe i nie popadało w nałogi Na warsztatach pokazuje jak nawiązać współpracę z dzieckiem, jak chwalić konstruktywnie, dlaczego kary nie działają. Powie też na temat uczuć dziecięcych, dylematów rodzicielskich i sztuki komunikowania się.

Twórcze zabawy z dzieckiem – spotkania z zabawą i wiedzą jak wychowywać swoje dziecko w poczuciu bezpieczeństwa  i radości. Rodzice uczą się w jaki sposób mogą stymulować dzieci do rozwoju poprzez zabawę. W zajęciach uczestniczą z dziećmi. Warsztaty skierowane są do rodziców i opiekunów dziecięcych, co daje możliwość spotkania się  na neutralnym polu poznawczym – spotkania mam i opiekunek w atmosferze wspólnej nauki i zabawy.

Tańczące niemowlęta – zajęcia tańca twórczego dla mam z niemowlętami w chustach.
Przyjemne, rytmiczne ruchy taneczne w dźwiękach muzyki regionalnej różnych kultur i muzyki naszych praprzodków.

„Pomigaj ze mna, Mamo”

Warsztaty komunikacji wizualno-przestrzennej . Cykl spotkań, na których rodzice poznają sposoby komunikowania się ze swoim niemowlęciem poprzez zabawę językiem migowym.

Zajęcia umuzykalniające dla niemowląt i małych dzieci z rodzicami. To ciekawy sposób na oswojenie dziecka z muzyką, rytmem oraz instrumentami, ale przede wszystkim jest to świetna zabawa.

 

Zajęcia ruchowe dla dzieci w wieku 5 – 13 lat oparte na hatha jodze  oraz technikach relaksacyjnych i anty-stresowych dla dzieci.

Oferta zajęć w naszym Instytucie rośnie z miesiąca na miesiąc. Inspiracje dają sami rodzice. My zapewniamy przyjazną przestrzeń, doświadczonych instruktorów i zamiłowanie do dzieci.
Już niebawem ruszają np. pierwsze zajęcia i warsztaty dla tatusiów z niemowlętami.

W naturalnym procesie wyłoniła się u nas społeczność eko-rodziców, którzy starają się żyć w poszanowaniu praw natury, noszą dzieci w chustach, karmią na życzenie, stosują wychowanie bezpieluszkowe lub w pieluszkach wielokrotnego użytku, nie stosują sztucznych kosmetyków, nawet chusteczek nawilżających, wiedzą jak w naturalny sposób radzić sobie z powszechnymi dolegliwościami u dzieci, stawiają bardziej na wzmocnienie odporności, hartowanie niż na leczenie późniejszych chorób – wspierają ich w tym nasi lekarze naturopaci i fizjoterapeuci.

Zapraszamy wszystkich aktywnych rodziców z dziećmi i tych, którzy do rodzicielstwa się przygotowują.

Agnieszka Grin-Walaszek
mama Michałka, Majki, Zosi, Julity, Dominik i Pawła
instruktorka hatha jogi i szkoły rodzenia